Jaki kabel Sata kupić do dysku? 0
Jaki kabel Sata kupić do dysku?

SATA 3 czy SATA 2 - jakie kable SATA kupić?

Złącze SATA wykorzystujemy do podłączenia dysku do komputera. Posiadają złącza SATA I, SATA II i SATA III. Ten ostatni standard na dzień dzisiejszy jest jedynie stosowany, a mimo tego wiele osób ma jeszcze wątpliwości co do wyboru złącza.

Kable SATA - jakie są różnice?

Złącze SATA zastąpiło niegdyś złącze ATA, którego nie wiele osób już pamięta.Złącze ATA było 3xszersze i miało niższą przepustowość. Niegdyś komputery były gabarytowo dużo większe a to wszystko przez to, że i podzespoły były większe. Dziś mamy procesory 10x mniejesz, które wykonują dużo szybciej obliczenia. Spowodował on, że dysk twardy nie był już umieszczany na karcie rozszerzeń, ale mógł być montowany osobno. Technologia ATA nie mogła sprostać szybkiemu rozwojowi komputerów. Odpowiedzią na ich potrzeby była wtyczka SATA.

Kabel SATA od swojego poprzednika różni się tym, że jest cieńszy, bardziej elastyczny, a gniazda w nim kompaktowe i zminiaturyzowane. Interfejs SATA doczekał się trzeciej generacji. Każdy z interfejsów jest ze sobą kompatybilny. Znaczenie tej wtyczki dla współczesnych komputerów jest bardzo duże – stanowi kluczowy element każdej płyty głównej. Różnice, jakie zauważa się przy kolejnych generacjach SATA to przede wszystkim przepustowość.

  • SATA I, czyli najstarsza wersja interfejsu może pochwalić się szeregową transmisją danych z przepustowością do 1,5 Gbit/s.
  • Druga generacja, czyli SATA 2 oferowała już o wiele więcej, bo działa dwukrotnie szybciej, czyli z prędkością 3 Gbit/s.
  • Aktualnie na rynku dominuje jednak SATA 3, której prędkości jest 6 Gbit/s.

Interfejs SATA III spotykany jest w wielu najnowszych modelach komputerów. Tutaj warto wspomnieć, że rozbieżności w prędkościach zazwyczaj są nieodczuwalne. Wiele zależy od tego, jakim dyskiem i jaką płytą główną dysponujemy. Ważną informacją jest to, że wszystkie standardy są ze sobą kompatybilne wstecznie. Oznacza to, że urządzenia w standardzie SATA I, SATA II i SATA III można ze sobą połączyć. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie ma swoje wady. Przede wszystkim nowy dysk z interfejsem SATA III podłączony do starszej płyty głównej nie będzie pracował na pełnej wydajności. Ostatecznie prędkości interfejsu SATA III zależne są od przepustowości: płyty głównej, dysku i podłąćzonego kabla SATA.

Który kabel SATA wybrać?

Wybór kabla SATA najlepiej dopasować do posiadanego sprzętu. Mimo że przewody są ze sobą kompatybilne, to te nowsze podłączone do starszej płyty głównej nie będą pracować na pełnych obrotach. Wybierając rodzaj złącza, należy zwrócić uwagę również na takie kwestie jak:

  • Rodzaje wtyk SATA – w sprzedaży dostępne są zarówno wtyki proste jak i z wtyczką kątową.

  • Długość przewodu – bardzo ważny aspekt wyboru - występują w różnych długościach, od 10cm do 1m. Należy dobrać taką długość, aby nie był za krótki, ale i nie za długi, gdyż będzie plątał się w obudowie komputera a co za tym idzie może ograniczać przepływ odprowadzanego powietrza.

  • Zatrzaski na końcach - stanowią one zabezpieczenie przed przypadkowym wypięciem się kabla, a także pozwalają upewnić się, że przewód został prawidłowo wpięty; kabel z zatrzaskami po prawidłowym wpięciu wydaje charakterystyczne kliknięcie;

  • Kolor kabla – choć ten parametr przy zakupach złącza SATA wydaje się najmniej istotny, to szeroki wybór w tym zakresie doceni się, jeśli kabel będzie stosowany do obudowy otwartej lub przeszklonej; w takich przypadkach kolor kabla warto dopasować tak, aby wraz ze sprzętem tworzył harmonijną całość.

Istotne jest również to, że SATA w standardzie, wyposażona jest w  siedmiopinową wtyczkę, którą można poznać po charakterystycznym wycięciu na końcu. Taki przewód interfejsu SATA sprawia, że ryzyko złego jej połączenia jest minimalne. Wtyczka służy również do podłączenia dysku SATA. Aby wykonać całą operację, potrzebne są do niej: kabel do przesyłania danych z dysku oraz przewód zapewniający zasilanie, który jest 15-pinową wtyczką SATA. Jeśli taka nie występuje w zasilaczu, to do podłączenia dysku można wykorzystywać specjalną przejściówkę. W sklepie znajdziejcie również wtyczki combo. Posiadają wtyki zasilające i sata. W ten sposób z komputerem można połączyć zarówno dysk HDD, jak i dysk SSD. W laptopach stosowane jest złącze zintegrowane. Oznacza to, że to przesyłu danych i zasilania służy jedna wtyczka SATA.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 721 924 333

Email: sklep@naviall4you.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl